Очерк по история на Украйна
Аркадий Жуковски, Орест Субтелни. 336 стр.
ISBN 978-954-429-052-8
Цена 25 лв.
Аркадий Иларионович Жуковски (1922-2014) е роден в Черновци (тогава в Румъния). През 1941 г. семейството му емигрира в Австрия, дипломира се в Грац, защитава докторат в Сорбоната. Активист и ръководител в ОУН. Професор в Украинския свободен университет в Мюнхен.
Орест Мирославович Субтелни (1941-2016) е роден в Краков (сега в Полша). След войната семейтвото му е живяло в лагер за разселени в Германия, после емигрират в САЩ, където завършва университет и защитава докторат в Харвард. Професор по история и политически науки в Йоркския университет в Торонто, Канада.
Акцентът в тази книга е обособяването на руския и украинския народ. Авторите съзнателно го подчертават.
В миналото територията на съвременна Украйна е влизала в състава на Киевската държава, след това — в Руската империя, Полша, Австро-Унгария и Съветския съюз. Затова украинската история най-често се е разглеждала в рамките на историята на тези държави. Авторите разглеждат историята на Украйна в епохата на княжествата, а също литовско-руските, казашките и казашко-хетманските периоди, културното и национално възраждане, държавното възраждане на Украйна през 1917-1921 г., междувоенната окупация на украинските земи от нейните съседи, Втората световна война и съветския период.
Авторите обръщат внимание на два сложни аспекта. Първо, през вековете територията, населявана от украинския народ, се е променяла и е влизала в състава ту на едни, ту на други държавни образувания. Второ, в продължение на столетия украинците не са имали собствена държава и самостоятелни политически институции, тъй като части от Украйна са били в състава на Полша, Русия или Турция.
Жуковски и Субтелни много добре описват влиянието, което галицийско-волинската и казашко-хетманската държава са оказвали до края на 18 век върху формирането на два различни полюса в украинската държавност. Западен полюс под влиянието на западноевропейските държави, и източен — под влиянието на Русия. Това разделение по р. Днепър е добре забележимо и в наше време.
Авторите описват консолидацията на украинския народ през 19 век и ролята в този процес на поета романтик, художник и политически деец Тарас Шевченко. А през драматичния 20 век Субтелни и Жуковски умело зобикалят няколко важни и нееднозначни момента, които биха могли да бъдат особено интересни на читателите. Става дума преди всичко за Организацията на украинските националисти и за сътрудничеството им с нацистка Германия.

Избор на редактора:
Предговор
VIII глава. Украйна през Втората световна война (1939-1945)
PDF, отваря се в нов прозорец